اصول نوشتن محتوای تبلیغاتی

کپی رایتینگ چیست؟ چگونه قواعد و اصول کپی رایتینگ را رعایت کنیم؟

تبلیغات و بازاریابی - نویسنده : کیارش خمسی - ارسال شده در

کپی رایتینگ (copy writing) یا نوشتن کپی ، به نوشته ای گفته میشود که به منظور رساندن یک پیام در بستر تبلیغات نوشته شده است. بیلبورد های سطح شهر ، پیام های تلویزیونی ، شعار های اصلی تبلیغات همه و همه از زیر مجموعه های کپی رایتینگ محسوب میشود. کپی رایتینگ با کپی رایت (copy right) به معنی حق و حقوق انتشار اشتباه نشود. در ادامه به توضیح قواعد و اصول کپی رایتینگ میپردازیم.

آیا تولید محتوا با کپی رایتینگ یکی است؟

لزوما نه، تولید محتوا با کپی رایتینگ یکسان نیست ، تولید محتوا یک جنبه ی عام دارد و از بخش های مختلفی تشکیل شده است ، بازاریابی محتوایی یا کانتنت مارکتینگ بر این تمرکز دارد که با استفاده از ارائه ی یک محتوای خوب مخاطب را تبدیل به یک مشتری وفادار خود بکند. اما در کپی رایتینگ هدف جذب مخاطب با استفاده از جادوی کلمات در مورد ویژگی های محصول است. معمولا محتوای تولید شده در کپی رایتینگ چند کلمه ی کلیدی بیشتر نیست و کپی رایتر یک روز ، دوروز، یک هفته یا یک ماه برروی آن وقت میگذارد . اما محتوای تولید شده به منظور کانتنت مارکتینگ با یک استراتژی از پیش تعیین شده در حدود یک یا دوساعت کار میبرد.

متن تبلیغاتی

کپی رایتر باید بتواند داستان سرایی کند ،اطلاعات فنی و حسی مناسب را داشته باشد

از مهم ترین قواعد و اصول کپی رایتینگ داستان سرایی است ، شما باید به عنوان یک کپی رایتر، از تمامی جوانب محصول یا خدمت مورد نظر آگاه باشید ، در صورت امکان خود از آن محصول یا خدمت استفاده کرده و تمامی احساسی را که تجربه کرده اید یادداشت کنید . حال کاغذی برداشته و هر احساس خوبی که از این محصول دریافت کرده اید را در قالب داستان های کوتاه یک جمله ای یادداشت کنید. این کاغذ را به همراه داشته و مرتبط آن را به روز رسانی کنید. سپس از بین تمامی این جملات یک جمله که تاثیر بیشتری بر افراد گذاشته را انتخاب کنید.

نوشته تبلیغاتی

به طور مثال کپی رایتینگی با محتوای داستان سرایانه میتواند به این شکل باشد: (( از آرزوهایم ناامید شده بودم تا اینکه با پیانو آشنا شدم)) . این کپی رایتینگ از زبان فردی بیان شده که از دنیا به شدت ناامید شده و دنبال هدفی است تا بتواند آن را به سرانجام برساند ، نواختن یه ساز مثل پیانو میتواند سرآغازی برای شروع یک موفقیت باشد یا جمله (( شروع یک روز خوب با یک فنجان قهوه داغ)) میتواند رفع احساس خواب آلودگی در اول صبح را به ارمغان داشته باشد.

ساده نویسی کنید و کپی رایتینگ را به زبان ساده انجام دهید

اگر به تازگی وارد دنیای تبلیغات شده اید، باید بدانید که در علوم محض ، مهندسی و … اصل بر درست انجام دادن کار است. اما در دنیای تبلیغات شاید بعضی وقت ها مجبور شوید بر اساس تحقیقات انجام شده یک کار اشتباه اما فراگیر را انجام داده یا بر اساس آن یک جمله بنویسید ، از اصلاحات درشت در کلام تبلیغاتی خود استفاده نکنید، چون تمام افراد جامعه از یک سطح سواد و حوصله بهره مند نیستند.

کپی رایتینگ چیست؟

جمله ی تبلیغاتی میتواند از نظر نگارشی اشکال عمدی و رایج داشته باشد ، زبان بسیار عامیانه داشته باشد یا میتواند از نظر غیرعلمی به یک موضوع علمی بپردازد. به طور مثال (( دمت گرم ! خیلی چسبید)) در تولید محتوای آموزشی جمله ی مناسبی نیست اما در کپی رایتینگ این جمله میتواند به عنوان یک جمله برای تبلیغ چسب چوب یا حتی یک چای داغ استفاده شود ، پس ساده نویسی یکی دیگر از قواعد و اصول کپی رایتینگ میباشد.

بیش تر از حد جمله خود را طولانی نکنید

یکی دیگر از قواعد و اصول کپی رایتینگ کوتاه نویسی است . اکثر جملات تبلیغاتی برروی بیلبورد ها یا شعار های تبلیغاتی شامل ۳ یا ۴ کلمه هستند چون وقتی به سرعت در اتوبان در حال رفت و آمد هستید فرصت خواندن یک متن بلند بالا را ندارید ، همچنین ممکن است دغدغه ی فکری شما آنقدر زیاد باشد که حوصله خواندن یک متن بلند بالای تبلیغاتی را نداشته باشید . به طور مثال فرض کنید جمله ی (( با استفاده از این اپلیکیشن قبض های خود را پرداخت کرده ، کارت به کارت کنید و …)) یک متن بلند است و مردم معمولا به آن توجه نمیکنند ، جمله ی جایگزین میتواند مثل این جمله باشد : (( تجربه خوب پرداخت قبوض و کارت به کارت در منزل))

از کلمات دارای قافیه یا شعر و یا تداعی کننده یک احساس قدیمی استفاده کنید

این موضوع شاید در کپی رایتنیگ جهانی مورد تایید نباشد اما طبق تجربه ی من و تحقیقات بازار انجام شده یکی از اصول و قواعد کپی رایتینگ در ایران همین موضوع است . جملات همراه با شعر با برند اسنپ مثل (( چه سر لاله زار ، چه سالاد سزار )) در ذهن مردم به راحتی باقی مانده است . شاید بعضی جملات را ببینید که با خود بگویید چقدر آشنا هستند یا غیر مستقیم یک آهنگ قدیمی یا یک تبلیغ معروف دیگر را در ذهن شما تداعی میکند ، این حس باعث میشود که جمله ی این برند در ذهن شما جای بگیرد. به طور مثال ((هنوزم تو شبهات ، منو همراه داری)) با شروع جمله ی خود با شعر آهنگ داریوش اقبالی میتواند یک تبلیغ موثر درمورد مکالمه رایگان در همراه اول یا هر تبلیغ دیگری باشد.

قواعد و اصول کپی رایتینگ

از جملات جذاب و دنباله دار استفاده کنید

شاید تبلیغاتی را دیده باشید که در ماه اول خود فقط یک جمله ی مرموز را در کپی رایتینگ خود جای میدهد و ذهن شما را هرروز درگیر این جمله میکند و در نهایت جمله ساده ، مفهوم و دقیق خود را برای شما به همراه اسم برند نمایان میکند، این نوع تبلیغات ذهن ناخودآگاه شما را درگیر کرده و تا مدت ها اسم این برند در خاطر شما میماند. یکی از مهم ترین اصول و قواعد کپی رایتینگ اجرا کردن این روش در صورت نیاز است.

تداعی کننده یک احساس خوش آیند یا ناخوش آیند برای مخاطب باشید

وقتی در اپلیکیشن دانرو کار میکردم، همکاران من در بخش پروموت اپلیکیشن از جملات کلیشه ای استفاده میکردند تا صاحبان کسب و کار اپلیکیشن را نصب کنند و این مورد خیلی موفق آمیز نبود اما من تجربه ی خودم با آنها را در مورد استفاده از دانرو به اشتراک میگذاشتم : (( تا حالا شده توی خیابون به سرویس بهداشتی نیاز داشته باشی اما نتونی پیدا کنی)) ، (( تاحالا شده توی یه شهر دیگه نتونی کسی رو پیدا کنی که ازش آدرس بپرسی)) ، ((تا حالا شده بری یه رستوران و پشیمون شی که چرا قبلا از دو نفر نپرسیدی که آیا اینجا خوبه یا نه )) و از این نوع جملات و به خوبی جواب میگرفتم .

ممکن است این جملات برای روی بیلبورد جملات خوبی نباشند اما در کلام جملات تاثیر گذاری بودند و میتوان گفت احساس همزاد پنداری از قواعد و اصول کپی رایتینگ و به طور کلی از قواعد مهم فروش ، بازاریابی و تبلیغات است.

چند نمونه از تبلیغات که اصول و قواعد کپی رایتینگ در آن رعایت شده اند

کپی رایتینگ رولزرویز

کپی رایتینگ معروف رولز رویز : (( وقتی باسرعت ۶۰ مایل در ساعت حرکت میکنید تنها صدای اضافی که در ماشین رولز رویز میشنوید صدای تیک تیک ساعت است))

 

نمونه کپی رایتینگ

نمونه یک کپی رایتینگ برای یک وسیله بهداشتی جنسی (( اون دختره – سرفه – فقط یه دوسته))

 

کپی رایتینگ نایک

جمله تبلیغاتی برند نایک

 

اگر از مقاله قواعد و اصول کپی رایتینگ از نظر شما مفید واقع شد به دیگر مطالب وبلاگ هایپراد سر بزنید.

به شما مطلب تبلیغات از نظر کارایی و اثر بخشی پیشنهاد میشود.

 

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

کیارش خمسی

میرکیارش خمسی متخصص دیجیتال مارکتینگ

۳ دیدگاه در رابطه با “کپی رایتینگ چیست؟ چگونه قواعد و اصول کپی رایتینگ را رعایت کنیم؟
  1. فید بک : ۱۰ اشتباه رایج در بازاریابی ایمیلی - وبلاگ هایپراد ( شبکه هوشمند تبلیغاتی)

  2. فید بک : استراتژی محتوا چیست؟ باید ها و نباید ها - وبلاگ هایپراد | Hiperad

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند.

hiper-fix-content

اخبار و بروز‌رسانی‌های هایپراد

مشاهده همه »

آموزش تبدیل فایل صوتی و ویدیویی به متن

چگونه فایل های ویدیویی و صوتی را به متن تبدیل کنیم؟

اخبار و بروزرسانی‌ها - ارسال شده در

آیا به سئوکار نیاز داریم؟

چرا به سئوکار نیاز داریم؟ آیا خودمان میتوانیم سئو سایت را انجام دهیم؟

اخبار و بروزرسانی‌ها - ارسال شده در

با موفقیت ثبت شد