سطوح مدیریتی

آیا مدیر باید تخصص فنی داشته باشد؟ ویژگی بارز یک مدیر و سطوح مدیریتی چیست؟

مدیریت - نویسنده : کیارش خمسی - ارسال شده در

یک سوال بحث برانگیز این است که آیا مدیر باید در مورد مجموعه ای که آن را مدیریت میکند تخصص فنی آن مجموعه را داشته باشد؟ یا باید تنها بتواند توانایی مدیریت آن مجموعه و راهبرد های مدیریتی را داشته باشد؟ در این مقاله به این میپردازیم که آیا مدیر باید تخصص فنی داشته باشد یا خیر و سطوح مدیریتی در آن دخیل است یا خیر.

 • ابتدا به این میپردازیم که مدیران چند دسته هستند و سطوح مدیریتی کدامند؟
 • سپس به چند نکته درمورد ویژگی های بارز یک مدیر موفق میپردازیم
 • در انتها نتیجه گیری میکنیم که تخصص فنی برای یک مدیر لازم است یا تخصص مدیریتی؟

 

ویژگی های بارز مدیر موفق

انواع مدیر و سطوح مدیریتی

مدیران در هر سازمانی به سطح های مختلفی تقسیم میشوند ، معمولا صاحب نظران این حوزه مدیران را از نظر ویژگی و وظایف به ۳ یا ۴ دسته تقسیم میکنند . در دسته بندی زیر مدیران از نظر سطح مدیریتی به سه دسته تقسیم میشوند.

 سطح اول مدیریتی : مدیران عالی یا استراتژیک | Chief officers | Strategic officers | Presidents

مدیران استراتژیک رهبران سازمان هستند. آنها استراتژی کلی سازمان و خط مشی آن را تعیین میکنند. مدیران عالی یا ارشد گروه کوچکی از مدیران هستند که شامل مدیر عامل و معاونان او میباشند. مدیران سطح اول در کار های جزئی و خرد دخالتی نمیکنند و نتایج و شاخص های کلیدی عملکرد خود را از مدیران میانی انتظار دارند. مدیران عالی وظیفه دارند که از سازمان خود حمایت مالی و روانی کنند ، همچنین محافظت از سازمان و حفظ پایداری آن از وظیفه های مدیران ارشد یا استراتژیک است.

سطح دوم مدیریتی : مدیران میانی یا تاکتیکی | Tactical officers

مدیران میانی آن دسته از مدیران هستند که وظیفه پیاده سازی استراتژی های رهبران سازمان را برعهده دارند ، آن ها هستند که انتخاب میکنند از کدام روش ها خواسته های سازمان باید انجام شود ، رسانه ها کدام هستند. وظیفه تربیت سازمان ، شبکه سازی قدرتمند و  ارائه راهکارهای خلاقانه از وظایف این دسته از مدیران است. آنها وظیفه دارند به مدیران استراتژیک گذارش داده و از مدیران زیر دست خود گزارش بخواهند. در بعضی موارد در کارهای عملیاتی وارد شده اما همیشه درگیر آن نباشند.

سطح سوم مدیریتی : مدیران عملیاتی یا برنامه ریزی |  Operational officers

این دسته از مدیران وظیفه ی اجرای تاکتیک ها به همراه زیر دستان خود را دارا میباشند. مدیران عملیاتی باید تقسیم کار بین خود و اعضای تیم خود را انجام دهند و افراد زیر دست خود را تربیت کنند .

مثالی از سطوح مدیریتی

یک فروشگاه بزرگ اینترنتی را در نظر بگیرید. مدیرعامل ، مدیر توسعه و استراتژیست سطح اول مدیریتی را تشکیل میدهند . مدیر فروش و مارکتینگ ، مدیر بخش فنی ، مدیر محصول و مدیر داخلی سطح دوم مدیریتی را تشکیل میدهند. در بخش فروش و مارکتینگ مدیر فروش B2B ، مدیر فروش B2C ، مدیر محتوا ، مدیر خلاقیت ، مدیر شبکه های اجتماعی ، مدیر سئو و… مدیران عملیاتی را تشکیل میدهند. در بخش فنی مدیر تیم بک اند ، مدیر تیم فرانت اند و مدیر بخش شبکه از مدیران عملیاتی تیم فنی هستند. طراح ارشد محصول و اسکرام مستر از مدیران عملیاتی تیم محصول هستند. مدیر بازرگانی ، مدیر عملیات ، مدیر انبار و برنامه ریزی و مدیر مالی و مدیر منابع انسانی از مدیران بخش داخلی هستند. این یک مثال کلی است و میتواند در سازمان های مختلف تغییراتی را داشته باشد.

تخصص فنی در مدیران به چه صورت است؟

ویژگی های بارز یک مدیر موفق

 • مدیر موفق مدیریتی است که شجاعت آن را داشته باشد که افرادی را استخدام کند که ممکن است از او در کار خود متخصص تر باشند.
 • مدیر موفق اعضای سازمان را مثل سرمایه های آن سازمان میبیند و به حفظ و گسترش آنها میپردازد.
 • مدیر موفق از اعضای سازمان به اندازه ی ظرفیت آنها استفاده میکند نه کمتر و نه بیشتر . افرادی با توانایی ها و بلند پردازی های بالا را در موقعیت های بهتر سخت تر و پردرآمد تر قرار میدهد و افراد معمولی را در پست های کم چالش تر
 • مدیر موفق توانایی انگیزه دادن به اعضای تیم خود را دارد و میتواند در شرایط بحرانی آنها را کمک کند
 • مدیر موفق درک بالایی از مشکلات افراد تیم خود دارد .
 • یک مدیر خوب اشتباهات خود را به راحتی میپذیرد و سعی میکند در راستای بهتر شدن آنها عمل کند.
 • یک مدیر خوب درک مناسب از مسائل مالی بیزنس دارد و به خوبی آنها را مدیریت میکند
 • یک مدیر موفق به ویژگی ها و نتایج افراد توجه میکند نه به روابط
 • یک مدیر خوب الگوی تیم خود است

در هر سطح از مدیریت چه مقدار تخصص فنی لازم است؟

آیا تخصص فنی برای مدیران ضروری است؟

با توجه به مسائل مطرح شده در دو بخش بالا در مورد سطوح مدیریتی و ویژگی های یک مدیر موفق میتوانیم نتیجه گیری کنیم که مدیران ارشد یا استراتژیک نیازی به داشتن تخصص در حوزه ی فنی ندارند تنها باید درک کلی از آنچه سازمانشان انجام میدهد داشته باشند . مدیران میانی یا تاکتیکی باید تخصص خوبی در بخش فنی داشته باشد و به صورت متوسط تخصص مدیریتی داشته باشد . دسته آخر مدیران عملیاتی باید به صورت کامل در کار خود متخصص باشند و در بخش مدیریتی دانش اندکی داشته باشند.

مدیران سازمان
سطح مدیریتی تخصص فنی تخصص مدیریتی
ارشد کم بسیار بالا
میانی بالا بالا
عملیاتی بسیار بالا متوسط

تحلیل سطوح مدیریتی: تخصص فنی و مدیریتی

ممکن است این سوال پیش بیاید که چطور یک مدیر میانی از مدیر عملیاتی تخصص فنی کمتری دارد؟ فرض کنید مدیر فروش ومارکتینگ هستید که یک مدیر میانی است . مدیر مارکتینگ میتواند به حوزه ی گرافیک یا طراحی موشن مسلط نباشد تنها شمای کلی آن را بداند و به همچنین در زمینه سئو ضعیف تر از متخصص سئو باشد ، اما در دیگر مسائل مارکتینگ خبره و حرفه ای باشد بنابراین ممکن است که در یک سری از مسائل تخصص کامل را داشته باشد اما دیگر جنبه های زیر دستان خود را به خوبی بلد نباشد. و نباید ترسی داشته باشد که افرادی را استخدام کند که تخصص فنی آنها بیشتر است.

میزان مهارت های ادراکی ، انسانی و تخصصی مدیران به زبان دیگر

یک مدیر ارشد میتواند یک توسعه دهنده ی بک اند خوب باشد که تنها در آن شغل متخصص است یا میتواند یک کارشناس ارشد رشته ی بازرگانی باشد که دارای چند سال سابقه در زمینه مدیریت یک شرکت خرید کننده رسانه ی محیطی باشد و عملا تخصصی در شرکت جدید خود نداشته باشد اما باید توانایی مدیریتی بسیار بالایی داشته باشد یعنی درک کافی از استراتژی ، درک کافی از امکان یا عدم امکان ایجاد یک ویژگی جدید و… مدیر ارشد باید توانایی داشته باشد تا افراد متخصص تر از خود را در بخش های میانی استخدام کند و مشاورانی را در این زمینه به کار گیرد تا بهترین نتیجه را کسب کند.

 

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

کیارش خمسی

میرکیارش خمسی متخصص دیجیتال مارکتینگ

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند.

در همین رابطه بخوانید :

hiper-fix-content

اخبار و بروز‌رسانی‌های هایپراد

مشاهده همه »

آموزش تبدیل فایل صوتی و ویدیویی به متن

چگونه فایل های ویدیویی و صوتی را به متن تبدیل کنیم؟

اخبار و بروزرسانی‌ها - ارسال شده در

آیا به سئوکار نیاز داریم؟

چرا به سئوکار نیاز داریم؟ آیا خودمان میتوانیم سئو سایت را انجام دهیم؟

اخبار و بروزرسانی‌ها - ارسال شده در

با موفقیت ثبت شد