انواع تبلیغات از نظر کارایی و اثربخشی – تفاوت تبلیغات ATL BTL TTL

تبلیغات و بازاریابی - نویسنده : کیارش خمسی - ارسال شده در

تبلیغات از نظر کارایی و اثربخشی به سه دسته ی پایین خط (below the line) ، بالای خط (above the line) ، درون خط (through the line) تقسیم میشوند. که به اختصار تبلیغات ATL BTL TTL نامیده میشوند. در ادامه به بررسی هرکدام از تبلیغات ATL BTL TTL و توضیح آنها میپردازیم.

به صورت عامیانه اگر تبلیغات را یک خط فرض کنیم تبلیغات بالای خط ، بالاتر از خط هزینه ها و اهداف را هدف گرفته ، تبلیغات زیر خطی پایین خط را هدف گرفته و با ترکیب این دو تفنگ تبلیغات به درون خط یا هدف خود شلیک میشود به تبلیغات TTL ، کمپین و تبلیغات ۳۶۰ درجه نیز گفته میشود که به توضیح آن میپردازیم.

 تبلیغات از نظر کارایی و اثربخشی

تبلیغات از نظر کارایی و اثر بخشی

بررسی BTL advertising از دیدگاه تبلیغات از نظر کارایی و اثربخشی

تبلیغات زیر خطی یا پایین خط ، به آن دسته از تبلیغات گفته میشود که رویکرد بدون واسطه و با جامعه هدف فرد به فرد دارد. تبلیغات BTL معمولا با هزینه ی کم انجام میشود. تبلیغات پارتیزانی ، پخش بروشور در نمایشگاه ها ، دادن یکی از محصولات شما به عنوان هدیه یا تست ، تبلیغات ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ و… از مثال های این نوع تبلیغات هستند. تبلیغات BTL معمولا به صورت سریع اجرا شده ، جامعه هدف خاصی دارد ، هدف آن افزایش فروش به صورت مستقیم و به طور کلی لایه های پایین قیف فروش را مورد هدف قرار میدهد.

تبلیغات BTL

بررسی ATL advertising از دیدگاه تبلیغات از نظر کارایی و اثربخشی

تبلیغات محیطی ATL

استرابورد

تبلیغات روی خطی یا بالای خط ، به آن دسته از تبلیغات گفته میشود که رویکرد محیطی ، سرتاسری و هزینه ی زیاد را در پی دارد. تبلیغات بیلبوردی ، تبلیغات تلویزیونی ، تبلیغات چاپی  و این دسته از تبلیغات ، جزو ATL محسوب میشوند . هدف تبلیغات بالای خط برندسازی ، اطلاع رسانی و .. با جامعه هدف بالا هست که جزو لایه های بالای قیف فروش قرار میگیرد. تبلیغات ATL معمولا به صورت غیر مستقیم مشتریان را هدف میگیرد و بیشتر به بحث اعتماد سازی میپردازد. تبلیغات محیطی یا به طور کلی تبلیغات ATL معمولا به تنهایی هدف فروش را دنبال نمیکنند ، پس اگر به جلسه ای دعوت شده اید و طرف مقابل این دسته از تبلیغات را بیهوده خواند بدانید که از تبلیغات هیچ سررشته ای ندارد. (تجربه خودم در بازاریابی شبکه ای)

تبلیغات محیطی ATL

بیلبورد

 

تبلیغات TTL نقطه شیرین یا sweet spot در تبلیغات

این دسته از تبلیغات از نظر کارایی و اثربخشی کل قیف فروش از برند سازی تا کسب مشتری وفادار را یکجا هدف میگیرد. کمپین ۳۶۰ درجه ( کمپین همه جانبه : تبلیغات محیطی ، دیجیتال ، کلامی و.. همزمان) ، تبلیغات از طریق شبکه های اجتماعی ( به دلیل ماهیت شبکه های اجتماعی که هم قابلیت برندسازی و هم قابلیت فروش را دارد.) و… از مثال های این نوع تبلیغات هستند. تبلیغات درون خطی معمولا خیلی با احتیاط و در نظر گرفتن جوانب فراوان و با انجام تست های مختلف انحام میشود تا بتواند دقیقا به مرکز سیبل ما برخورد کند.

کمپین 360 درجه

یک مدیر مارکتینگ باید تفکر داخل خط داشته و براساس آن استراتژی های خود را بچیند و معمولا در زیر دست خود دو نوع رویکرد ATL و BTL را دارا باشد. به طور مثال فرض کنید که برند ایکس ابتدا اقدام به نصب چند بیلبورد فقط با رنگ برند و اسم آن به همراه شعار دو کلمه ای در سطح شهر را میکند ، سپس در نمایشگاه الکامپ به بازدید کنندگان یک هدیه میدهد که میگوید اگر دوستان خود را معرفی کنند هردو ده هزار تومن اعتبار رایگان دریافت میکنند ، پس از آن بنر ها و تبلیغات همسان این برند را در سرتاسر اینترنت دیده و همچنین دو اینفلوئنسر بزرگ به همراه سفیر برند اقدام به نشر کمپین این شرکت یا استارت آپ کرده و با محتوای تولید شده در سئو و رپورتاژ این شرکت در سایت های خبری شما را ناخودآگاه به سمت این برند سوق میدهد.

درصورتی که تمایل به طراحی تبلیغات از نظر کارایی و اثربخشی به هریک از صورت های بالا دارید یا نیاز به مشاوره برای تبلیغات کسب و کار خود دارید با ما تماس بگیرید

 

 

 

تماس با ما داخلی ۱۸

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

کیارش خمسی

میرکیارش خمسی متخصص دیجیتال مارکتینگ

۲ دیدگاه در رابطه با “انواع تبلیغات از نظر کارایی و اثربخشی – تفاوت تبلیغات ATL BTL TTL
  1. فید بک : قیف فروش (بازاریابی) یا Marketing Funnel چیست؟ - وبلاگ هایپراد - شبکه هوشمند تبلیغات

  2. فید بک : کپی رایتینگ چیست؟ چگونه قواعد و اصول کپی رایتینگ را رعایت کنیم؟ - وبلاگ هایپراد

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند.

hiper-fix-content

اخبار و بروز‌رسانی‌های هایپراد

مشاهده همه »

آموزش تبدیل فایل صوتی و ویدیویی به متن

چگونه فایل های ویدیویی و صوتی را به متن تبدیل کنیم؟

اخبار و بروزرسانی‌ها - ارسال شده در

آیا به سئوکار نیاز داریم؟

چرا به سئوکار نیاز داریم؟ آیا خودمان میتوانیم سئو سایت را انجام دهیم؟

اخبار و بروزرسانی‌ها - ارسال شده در

با موفقیت ثبت شد