بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی چیست؟ چه استراتژی در این نوع بازاریابی وجود دارد؟

تبلیغات و بازاریابی - نویسنده : کیارش خمسی - ارسال شده در

بازاریابی یا مارکتینگ انواع مختلفی دارد اما به نظر من یکی از جذاب ترین روش های بازاریابی همین بازاریابی چریکی ، بازاریابی پارتیزانی یا گوریلا مارکتینگ است. نوع دیگری از بازاریابی که بسیار برای من جذاب است بازاریابی محتوایی است.

همان طور که پارتیزان ها یا چریک ها ، جنگ های ساختار شکن و نامنظم را انجام داده و در میدان جنگ به رغبای خود به صورت ناگهانی حمله میکنند ، این نوع بازاریابی یعنی بازاریابی چریکی هم به صورت ناگهانی ذهن مخاطب را در میدان نبرد تبلیغات و بازارسازی مورد هدف قرار میدهد.

پیشینه بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ

نام این نوع از بازاریابی در ادبیات جهانی به گوریلا مارکتینگ معروف است که در زبان ما به همان بازاریابی پارتیزانی یا بازاریابی چریکی شناخته میشود . این نوع از بازاریابی با انجام کارهای نا منظم و غیر معقول سعی بر این دارد که مخاطب را جذب خود کند ، این نام یعنی گوریلا مارکتینگ از کتابی به همین نام گرفته شده که توسط جی کنراد لوینسون غول معروف بازاریابی پارتیزانی در آمریکا است.

دلایل پیشرفت بازاریابی چریکی

کم کم با تکراری شدن تبلیغات چاپی ، محیطی ، تلویزیونی و رادیویی و از بین رفتن اثر بخشی آن بازاریابان و متخصصین تبلیغات روی به روش های نا معقول و کمتر جا افتاده ای برای جذب مخاطب افتادند. بازاریابی پارتیزانی بر پایه این بنا شده است که با به وجود آوردن یک سورپرایز بزرگ ، برند و محصول مورد نظر را در ذهن مخاطب جای بدهد و در واقع برند اورنس بسیار بالایی ایجاد میکند.

بازاریابی چریکی معمولا به دلیل سورپرایزی که در مخاطبین ایجاد میکند باعث میشود تا قدرت بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ نیز در کنار آن به کار گرفته شده و دهان به دهان منتقل شود.

یکی دیگر از روش هایی که به کار گرفته میشود تبلیغات منفی است که به شدت میتواند موثر واقع شود.

بازاریابی چریکی معمولا بر اثر گذاری و رسیدن به مخاطب احتمالی تمرکز میکند تا تکرر تبلیغات، این نوع تبلیغات ضمیر ناخودآگاه را نیز مورد هدف قرار داده و همچنین پیام آن واضح بیان میشود.

انواع بازاریابی پارتیزانی و چریکی

  • بازاریابی محیطی (ambient marketing)
  • بازاریابی غافلگیرانه (Ambush marketing)
  • بازاریابی مخفیانه (Stealth marketing)
  • بازاریابی ویروسی (viral marketing)
  • بازاریابی پایه و ریشه ای (grassroots )
  • بازاریابی خیابانی (Street marketing)

نمونه های بازاریابی چریکی

کلا خلاقیت بخش جداناپذیر بازاریابی و مارکتینگ است اما این نوع از آن به شدت نیاز به خلاقیت دارد و به تفکر خارج از چارچوب، با چند نمونه تصویری میتوانید بهتر این نوع از بازاریابی را درک کنید.

نمونه های بازاریابی گوریلی

بازاریابی پارتیزانی

بازاریای چریکی تبلیغات نامتعارف و خلاقانه نمونه های تبلیغات پارتیزانی نمونه ای از تبلیغ چریکی در باشگاه ورزشی تبلیغ جالب و خلاقانه لیپتون تبلیغات جذاب و پارتیزانی یک سفید کننده تبلیغ چریکی نشنال جئوگرافی گوریلا مارکتینگ برای اسپایدرمن نمونه های بازاریابی چریکی تبلیغ بحث برانگیز یونیسف

دانلود کتاب بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ از جی کنراد لوینسون

دانلود فایل PDF کتاب بازاریابی چریکی با لینک مستقیم

اصول بازاریابی پارتیزانی

اصول انجام بازاریابی پارتیزانی و انجام یک کمپین چریکی بسیار به کمپین های عادی شباهت دارد یعنی باید کپی رایتینگ  هنر و  گرافیک آن تعیین شده وقت بیشتری از دیگر تبلیغات در آن گذاشته شود ، بودجه ی تبلیغات هرچند اندک کنار گذاشته شود . به هرحال چاپ کاغذ و پخش آن هم هزینه هایی دارد و مهم تر از همه مرحله اولیه تبلیغات که در چه مکان و زمانی این کمپین استارت بخورد.

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

کیارش خمسی

میرکیارش خمسی متخصص دیجیتال مارکتینگ

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند.

hiper-fix-content

اخبار و بروز‌رسانی‌های هایپراد

مشاهده همه »

آموزش تبدیل فایل صوتی و ویدیویی به متن

چگونه فایل های ویدیویی و صوتی را به متن تبدیل کنیم؟

اخبار و بروزرسانی‌ها - ارسال شده در

آیا به سئوکار نیاز داریم؟

چرا به سئوکار نیاز داریم؟ آیا خودمان میتوانیم سئو سایت را انجام دهیم؟

اخبار و بروزرسانی‌ها - ارسال شده در

با موفقیت ثبت شد